arama

En İyi FTP Programları

Bu yazımızıda size en iyi FTP programlarını listeledik.FTP (File Transfer Protocol) yani dosya aktarımı iletişim kuralıdır.
file transfer protocol
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • admin admin

FTP Nedir ?

Dosya aktarımı iletişim kuralının (FTP) orijinal tanımlaması 16 Nisan 1971 yılında Abhay Bushan tarafından RFC 114 olarak yapılmıştır. Zaman içerisinde farklı özellikler kazanarak değişen iletişim kuralı, son olarak RFC 2428 tanımlaması ile IPv6 desteği sağlamaya başladı ve bundan sonraki güncelleştirmeler birçok güvenlik açığını kapatmaya yönelik gerçekleşti.

FTP’nin açılımı File Transfer Protocol yani dosya aktarımı iletişim kuralıdır. FTP, bir veri yığınının (bu veri yığınları ASCII, EBCDIC veya Binary olabilir) bir uç aygıttan diğerine aktarılması için kullanılır. Bunu biraz daha anlaşılır bir dille aktaracak olursak; bir dosyayı FTP kullanarak başka bir TCP/IP ağı üzerinde bulunan kullanıcıya/alıcıya göndermektir.

Ağ açısından bakıldığı zaman FTP’nin iki farklı türü vardır. Aktif FTP ve Pasif FTP’dir. Bunlardan hangisinin kullanılacağını istemci tarafı belirler.

FTP programları ile bir dosya gönderebilmek için gönderilecek ağdaki bilgisayarda geçerli bir kullanıcı ismi ve şifresi gerekmektedir. Bazı FTP sunucuları kullanıcı ismi ve şifresi olmadan erişim için “Anonim FTP” desteği verir. Bu kullanımda kullanıcı adı olarak “anonymous”, parola olarak ise bir e-mail adresi girilmesi gerekir.

Ayrıca FTP, dosya transferi ve komut transferi için değişik portlar kullanır. Varsayılan olarak komut transferi yani diğer bir tabir ile sisteme giriş, klasör değiştirme, dosya adı değiştirme veya dosya gönderme için kullanılan port numarası 21’dir. Dosyalar indirilirken veya gönderilirken ise o an boş olan bir port numarası kullanılır.

En İyi FTP Programları

1.FileZilla

filezilla

Filezilla, Açık kaynak kodlu olarak geliştirilen bir Dosya Transfer Protokolü (FTP) istemcisi olan FileZilla Türkçe dil seçeneği, FTP, FTPS ve SFTP desteği ile güvenli dosya aktarım işlemleri yapabilmenize olanak sağlar.Ücretsiz olmasında da kaynaklı en çok kullanılan FTP programıdır.

Özellikleri

Kolay kullanılabilir basit arayüze sahip bir program.
FTP, FTP, FTPS, SFTP desteği.
Çapraz platformlar için uyumlu çalışlma; Windows, Linux, Mac OS X gibi.
Türkçe dahil çoklu dil desteği.
Büyük dosyalar için yeniden devam etme özelliği; 4GB’a kadar.
Güçlü site yönetim sistemi ve transfer takibi.
Sürükle bırak desteği.
Ayarlanabilir hız limitleri ve program seçenekleri.

2.FlashFXP

FlashFXP en iyi ftp programı

Benim yıllardan beridir kullandığım ve kullanımı en kolay FTP programlarından biridir.Bu programın tek kötü yanı ücretli olmasıdır.

FlashFXP, FTP istemcisi olarak hızlı bir şekilde paylaşımlar dosya transferlerini gerçekleştirebilecek düzeydedir. Kullanılabilir sezgisel özelliklere sahiptir. İstenildiği gibi özelleştirilebilir. Kullanıcı arayüzü mükemmeldir. Yerel bilgisayar veya uzak sunucu yada doğrudan iki sunucu arasında dosya transferini veya yedekleme işlemini en hızlı en kolay bir şekilde tamamyalabilecek kolay bir yol sağlamaktadır.

FTP ek olarak, FlashFXP SFTP (Secure Shell / SSH), FTPS (FTP üzerinden Secure Socket Layer (SSL) ile düzgün kullanımlı ve şifre desteği ile ek güvenliği en üst seviyede tutabilmektedir. Güvenlik duvarı ve proxy desteği ile güvenlik sağlar. Hız sınırlama, dosya arama, otomatik manuel arama, uzaktan düzenleme yükleme işlemlerine geniş çaplı şekilde ev sahipliği yapmaktadır.

Otomatik dosya transferi zamanlama ve transferleri listeleme yöntemiyle düzenli çalışır. Öncelikli transfer listeleri ve geniş dosya transferleri sağlar. Kuralları geniş kapsamlıdır.

FlashFXP Türkçe FTP Programı Özellikleri

 • FTP’ye ekle olarak bir çok çalışır uygulaması vardır.
 • Özellikleri ve kuralları geniş kapsamlıdır.
 • Sınırsız bir kullanımı vardır.
 • Dosya transferini sıralar kolay bir şekilde tamamlar.

3.CuteFTP

Globalscape-CuteFTP.9.1

CuteFTP , FTP Programları arasında en iyilerden biridir.Bu programda FlashFXP gibi ücretlidir. CuteFTP çeşitli server desteği ile güvenli dosya transferi gerçekleştirmektedir. FTP, FTPS, HTTP, HTTPS, SSH ve IIS server sunucularını desteklemektedir. Süper dosya yönetimi, güçlü transfer araçları, kolay kullanımı ve veri yönetim kontrolü ile internette bulunan diğer FTP programları al aşağı etmektedir.

FTP Programında Güvenlik Desteği

Dosya transferi esnasında sunucuyla bağlantı kurmak için şifrenizi girip gerekli protokolü bu şekilde kullanmaya başlayabilirsiniz. Güvenlik desteği olarak CuteFTP Professional Türkçe sürümünde FTP/S (SSL), HTTP/S (SSL), Secure Shell (SSH), OpenPGP şifrelemesi ve diğer güvenlik araçlarıyla veri güvenliğinizi ön planda tutmaktadır.

CuteFTP Professional Ücretsiz Özellikleri

 • Verileri editör yardımı ile düzenleme
 • Dosya transferi sırasında sürükle ve bırak
 • Sunucu üzerinde bulunan fotoğrafların ön-izleme
 • Lokal dosya düzenleme ve değiştirme
 • RSS servis kullanımı için ses dosya düzenleyici ve izleme imkanı
 • Otomatik dosya transferi ve zamanlama yönetimi
 • CuteFTP Professional (free download) yaparak Windows’a yükleme
 • Yüksek boyuttaki dosyaları maksimum performansda upload ve download yapabilme

4. WinSCP

WinSCP

WinSCP, sunuculara yani FTP‘lere güvenli dosya aktarımı gerçekleştirebilmek için gerekli olan bir FTP yazılımı. Açık kaynak kodlu olarak geliştirilen program, ücretsiz olarak kullanıcılara sunuluyor. SFTP, SCP, FTPS, ve FTP hesapları ile sunucuya ulaşabilen program sayesinde yapacağınız tüm dosya aktarım işlemlerinin güvenli olduğundan emin olabiliyorsunuz.

SSH 1 ve 2 desteği de bulunan programın şüphesi en güzel yanı ise açık kaynak kodlu olması. Böylelikle program farklı kişiler tarafından geliştirilebiliyor. FTP sunucusu üzerinde senkronizasyon yani eşleme işlemleri de yapmanıza olanak sağlayan WinSCP, ücretsiz olarak kullanabileceğiniz en iyi ve başarılı FTP dosya aktarım programlarından bir tanesi.

5.Cyberduck

CeyberDuck ftp programı

Mac ve Windows ile uyumlu olarak çalışan FTP istemcisidir. Cyberduck FTP istemcisi aynı WordPress gibi açık kaynak kodludur ve tamamen ücretsiz olarak kullanıcılara sunulmaktadır. Kullanıcılar tarafında kolayca anlaşılabilecek arayüzle dosyaları inceleme ve aktarma işlemlerini basitleştiriyor.[spacing size=”1″]

Cyberduck Özellikleri

 • Kısayol ekleme sayesinde dosyalarının yükleme işlemleri daha seri yapılabiliyor.
 • Seçtiğiniz metin editörü ile uyumlu olarak çalıştırabilirsiniz.
 • Çok hızlı FTP çekirdeğine sahip.
 • Kullanıcıların güvenilirliğini arttırmak için SSH ve kimlik doğrulama protokollerine sahip.

6.FireFTP

FireFTP

Mozilla Firefox eklentisi olarak kullanabileceğiniz cross-platform desteğine sahip FTP istemcisidir. Bütün aktarma işlemlerini internet tarayacısı üzerinden gerçekleştirebiliyorsunuz.

FireFTP Özellikleri

 • FireFox internet tarayıcısıyla yüzde 100 uyumlu olarak çalışmaktadır.
 • Aktarma anında internet bağlantısı kesilmesi durumunda, aktarma işlemi durduğu yerden devam etmektedir.
 • FTP,SSL,TLS ve SFTP desteğine sahip.
 • Dizin senkronizasyonu ve karşılaştırılması yapabilirsiniz.

7.Direct FTP

directftp-programı

Direct FTP, Free FTP’nin premium özellikleri barındıran, özel ürünüdür. 39$ fiyat etiketli bu yazılım Free FTP gibi yalnızca Windows’a uyumludur. Paranızın karşılığında ne gibi ek özellikler elde edeceksiniz?

 • Dosyanızı kaydetmeden önce sonucunu görmenizi sağlayan, dahili ön izleme fonksiyonu,
 • Favori kod parçalarınızı kaydetmeniz için dahili kod kütüphanesi.
 • Resim düzenleme işlevi.
 • HTML düzenlemek için, kod tamamlama özelliği bulunan dahili metin editörü,

8.Transmit (Mac uyumlu, 34$)

transmit ftp programı

Transmit Mac kullanıcıları için 34$’a sahip olabileceğiniz bir numaralı FTP istemcisidir. Transmit, bir çok ücretsiz FTP istemcisi varken bu ücreti hangi özellikleri ile hakediyor?

Bunun için tek kelime yeterli:  hız… Son versiyon olan Transmit 4, zaten oldukça hızlı olan Transmit 3’den 25 kat daha hızlı. Bu özelliği ile Transmit piyasadaki en hızlı FTP istemcisi oluyor.

Hızlı olmasının ötesinde, diğer bir çok güzel özelliği, Transmit’i güvenilir bir dosya transfer aracı yapıyor:

 • Şık, sezgisel kullanıcı arayüzü.
 • Çoklu bağlantı özelliği, toplu transfer işlemlerini çok kolaylaştırıyor.
 • FTP, SFTP ve Amazon S3 buluta dosya aktarımı yapabiliyor.
 • Gelişmiş sunucu tercihleri.
 • Klasör linkleme özelliği, dizinler arasında dolaşmayı oldukça kolaylaştırıyor.

Bunların dışında bir çok FTP programı daha bulabilirsiniz.Bu listelediğimiz programlar en yaygın olarak kullanılan ftp programlarıdır.Hemen hemen bir çoğu gelişmiş özelliklere sahip.Geriye kalan tek  şey; size kullanımı en kolay gelen programı seçmek.Ücretsiz olarak Filezilla’yı öneriyorum.Ücretli olarakta FlashFXP. Dilerseniz kendiniz deneyerek ihtiyacınıza en uygun olanı seçebilirsiniz.