arama

FLAC Nedir? FLAC Ses Kalitesi ve FLAC Nasıl Açılır?

FLAC (Free Lossless Audio Codec), özgür ve ücretsiz kayıpsız bir ses kodlamasıdır. MP3’ün Lisansının 2017’de tamamen sona ermesiyle birlikte, FLAC’ın yeni dünyanın multimedya oynatıcıları tarafından en çok desteklenecek ses dosya formatı olması bekleniyor. FLAC ses kodlamasıyla hazırlanan dosyaların uzantısı ise .flac’dır.
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin admin

FLAC sayısal sesleri kayıpsız olarak sıkıştırmak için MP3, WAV ve diğer ses formatlarından farklı bir algoritma kullanılır. Kullanılan bu algoritma sayesinde FLAC dosyalarının disk üzerinde kapladığı boyut %50 ile %60 oranında düşüş gösterir. Bu şu demektir ki; 1 dakikalık bir .WAV dosya formatı 10 MB disk alanı kaplarken aynı dosyanın FLAC uzantısına sahip olmasıyla dosyanın boyutu 4,2 ile 6,3 MB arasında olacaktır.

FLAC diğer kayıpsız ses formatlarının karşısına ilk defa açık kaynaklı olarak 2001 yılında çıkmıştı. O sıralar Apple kendi ses formatı olan ALAC’ı kullanırken, Microsoft ise WAV ve WMA dosya formatlarını kullanıyordu. Tüm bu dosya formatlarının büyük birer dezavantajı vardı. Apple’ın ALAC formatı sadece iPod ve iPhone kullanıcıları arasında kullanılıyordu. Diğer aygıtlarda kullanılamıyor olması nedeniyle ALAC hiçbir zaman istenen popülariteyi yakalayamamıştı.

FLAC

WAV Dosya formatıysa Microsoft’un ürünlerini kullanan cihazlarda çalıştığı gibi iPod ve iPhone cihazlarda da çalışıyordu lakin WAV dosya formatı popülaritesine karşın birçok dezavantaja sahipti. WAV’ın hem dosya boyutu çok yüksekti hem de etiket, sanatçı bilgileri, albüm adı, albüm kapağı veya şarkı sözü gibi detaylar içerisine yerleştirilemiyordu. FLAC ise hem bu dezavantajlardan mahrum hem de kendi içerisinde birçok avantajı barındıran bir dosya formatıydı.

FLAC Ses Kalitesi

Şu an dünyada en popüler kullanılan ses dosyası formatı MP3 formatı olduğu için, FLAC’ın ses kalitesini açıklamaya da bu yoldan çıkmamız doğru bir seçim olacaktır. MP3 kayıplı bir dosya formatıdır. Yani müziğin kalitesi düşürülerek dosyanın boyutu azaltılır. MP3 dosyalarında meydana getirilen sıkıştırmalar; sesin netliğini düşürür, yankıyı saptırır ve gitarların ses kalitesini düşürür. Bu kayıplara karşılık olarak da dosyanın disk üzerinde kaplayacağı boyut azalır.

FLAC ise kayıpsız bir dosya formatıdır. Nasıl ki dosyalarınızı bir ZIP veya RAR arşivi içerisine koyup sıkıştırıp, açtığınızda aynı boyuta geri geliyorsa, FLAC için de aynı durum geçerlidir. Yani, FLAC uzantısına sahip dosyalar hem daha kalitelidir hem CD’de daha iyi performans verirken daha az yer kaplayabilirler.

FLAC Nasıl Açılır?

Windows’da FLAC Dosyaları Nasıl Açılır?

Eğer Windows 10 kullanıyorsanız, harici bir medya oynatıcısına ihtiyaç duymadan, Windows 10 ile birlikte gelen Groove Player yardımıyla .flac uzantısına sahip dosyaları açabilirsiniz. Windows’un daha eski sürümlerinden birini kullanıyorsanız Windows Media Player’a buradan indirip kurabileceğiniz bir eklenti yardımıyla FLAC desteği kazandırabilirsiniz.

Ayrıca harici bir medya oynatıcısı kullanmak istiyorsanız; Roon, Media Monkey, Jriver, Fluke veya Songbird oynatıcılarından herhangi birini indirip kullanabilirsiniz.

Mac’de FLAC Dosyaları Nasıl Açılır?

Mac kullanıcıları iTunes’u kullanarak .Flac uzantısına sahip dosyaları oynatabilirler. Harici bir medya oynatıcısı kullanmak isterseniz de Songbird veya Fluke programları yardımıyla FLAC dosyalarını oynatabilirsiniz.

Android’de FLAC Dosyaları Nasıl Açılır?

Android cihaz kullanıcılarının FLAC formatındaki dosyalar için endişelenmesine gerek yok. Android 3.1 sürümü ve sonraki sürümlerin tamamı harici bir oynatıcıya gerek kalmadan FLAC dosya formatını destekler şekilde kullanıcılara ulaşıyor. Android’in 3.1 sürümünden daha eski bir sürüme sahip olsanız bile Player Pro veya Bubble UPnP uygulamalarını Play Store’dan indirerek FLAC dosyalarını oynatabilirsiniz.

iOS’de FLAC Dosyaları Nasıl Açılır?

iOS’de yerel olarak FLAC dosya uzantısı ne yazık ki desteklenmiyor. Yani iPhone veya iPod Touch kullanıcısıysanız cihazınızın yerel oynatıcısı yardımıyla FLAC uzantılı dosyaları yürütemezsiniz. Yine de App Store’dan indireceğiniz FLAC Player, MediaConnect veya Capriccio uygulamalarından herhangi biriyle FLAC dosyalarını sorunsuz oynatabilirsiniz.

Sony firması bu konuyu anlatırken şu formatları kullanmış : Yüksek Çözünürlüklü Ses ürünlerini geliştirerek binlerce şarkıyı aynı yüksek ses kalitesinde kaydedip keyfini çıkarabildiğinizden emin olmak istedik. Bu amaçla çeşitli sıkıştırma türlerinden yararlandık:

DSD (DFF) – Süper Ses CD’leri üretimi için profesyonel ekipmanlarda kullanılmıştır
DSD(DSF) – VAIO® PC’lerde kullanım için oluşturulmuş bilgisayar dostu formattır
WAV – Windows® için geliştirilmiş ses dosyası formatıdır
AIFF – Macintosh® bilgisayarlar için ses dosyası formatı geliştirilmiştir
FLAC – “kayıpsız sıkıştırma” sağlayarak kodlanan (sıkıştırılan) ses verisi şifrelerinin çözülmesini ve orijinal durumuna geri yüklenebilmesini sağlar
ALAC – genel olarak “Apple Lossless” olarak bilinen kayıpsız sıkıştırma teknolojisidir.

Aşağıdaki grafiktende anlaşılacağı gibi digital ortamdaki 16 bit ile 24 bit arasondaki kayıplı ve kayıpsız sese bir örnektir.