arama

Konsantrasyonun 5 Düşmanı

Konsantrasyonun gerek günlük yaşantımız gerekse de iş yaşamımız açısından önemini anlatmaya hiç gerek yok. Konsantrasyon bizim için vakitten kazanç ve verimlilik konusunda en önemli etkenlerden biridir. Bunu en iyi bir günü 24 saate sığdırmakta zorlanan çalışanlar hissedecektir sanırım. Oysa bilmeden ya da farkında bile olmadan bu becerimizi olumsuz etkileyen birçok alışkanlığa sahip olabiliriz. Şimdi onlardan en tehlikelilerini öğrenme vakti!
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin admin

1. Multitasking

Artık oldukça fazla duyar olmaya başladık bu terimi. Aynı anda birden çok işle meşgul olma durumu olarak basitçe açıklayabiliriz. Aslında bir dönem şirketler tam da bu şekilde çalışabilecek elemanlara daha çok önem vermeye başlamışlardı. Ancak sonradan bu çalışma şeklinin oldukça verimsiz olduğu ortaya çıktı. Sürekli çalan telefonların, maillerin , birbirinden farklı onlarca işin arasındaki çalışanlar hem konsantre olamıyorlar hem de yaptıkları işten verim alamıyorlar. Sonuç içiçe geçmiş hatalar olarak dahi karşımıza çıkabiliyor. Tüm bunlar yetmezmiş gibi bir de sosyal medya bunların üzerine eklendi. Artık neredeyse kaçış yok. Herşeye zaman ayırmak istiyorsak dahi her birine farklı zamanlar ayırmaktan başka şansımız yok gibi görünüyor.

2.Açlık

Ağır bir yemekten sonra bastıran ağırlıkla birlikte birşeylere konsantre olmanın ne kadar güç olduğunu inkar edemeyiz. Ancak açlığın da bu konuda hiç de geri kalır yanı yok. Özellikle kahvaltı yapmamak bütün konsantrasyonunuzu ortadan kaldırıp gününüzün verimsiz geçmesine neden olan etkenlerden biri olabilir.

3. Dikkat dağıtıcı düşünceler

Tam bir işe dikkatimizi vermişken başka düşüncelere dalmak kimsenin isteyeceği bir durum değildir ama neredeyse herkesin zaman zaman sorunlarından biri haline gelir. Yapmamız gereken işler, görevler kafamızın içinde dolaşacağına onları bir yere not ederek bunlardan biraz olsun kurtulmak mümkün.

4.Stres

Bazen stresi oluşturan sebeplerden çok stresin kendisi bile daha yıpratıcı olabilir. Az miktarda stres konsantrasyonu artırırken, stresin fazlası odaklanamama sorununu, çabuk yorulmayı ve sinirlilik halini beraberinde getirecek kadar etkili olabilir. Kendimize az dahi olsa rahatlamak için zaman ayırmayı unutmamalısınız. Ve ek olarak rahatlamak gevşemek için bir uğraş edinebilirsiniz. Meditasyon yapmayı öğrenmeyi veya spor yapmayı deneyebilirsiniz. Özellikle spor strese karşı en büyük silahınız olacaktır ve artı olarak kendinizi daha dinç daha zor yorulan bir halde bulacaksınız.

5.Uykusuzluk

Uykusuzluk sadece dikkat sürenizi azaltmaz, isteksizliğe de yol açacaktır. Uykusuzluk bütün gününüzün verimsiz geçmesine neden olabilir. Ayrıca yarattığı yorgunluk akşam olup eve gidip yatmayı iple çekmenize neden olabilir. Ertesi güne yetişmesi gereken birşey olduğunda az uyumak cazip görünse bile uzun vadede zararları çok daha fazla olacaktır.