arama

Olumlu Düşünmek için 5 Kolay Adım

Kişisel gelişim uzmanlarına göre, olumlu düşünmek, hayatımızın kalitesini arttırmaya yardımcı olan başlıca unsurlardan biridir. Olaylar, durumlar ve kişiler hakkında pozitif düşünce becerisi kazandığımızda stres hormonlarımız dengelenmektedir. Olumlu düşünmek, böylece daha sağlıklı bir hayat sürmemizi sağlar ve hayatta daha sağlıklı kararlar verebilmemize yardımcı olur.
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin admin

Kişisel gelişim uzmanlarına göre, olumlu düşünmek, hayatımızın kalitesini arttırmaya yardımcı olan başlıca unsurlardan biridir. Olaylar, durumlar ve kişiler hakkında pozitif düşünce becerisi kazandığımızda stres hormonlarımız dengelenmektedir. Olumlu düşünmek, böylece daha sağlıklı bir hayat sürmemizi sağlar ve hayatta daha sağlıklı kararlar verebilmemize yardımcı olur.

Bazı insanlar doğuştan karamsardır ve negatif düşünmeye daha yatkındırlar. Aynı zamanda, büyüdüğümüz çevre, ailemiz, arkadaşlarımız, yaşadığımız tecrübeler, zaman içinde bizi negatif düşünen bir insan haline getirmiş olabilir. Eğer siz de bu insanlardan biriyseniz uygulayacağınız 5 basit adımla düşünce süreçlerinizi iyileştirebilir, pozitif düşünce ile hayatınızı değiştirebilirsiniz.

1. Düşüncelerin Sorumluluğunu Almak

Hayatımızda hiç kimse bize düşüncelerimizi nasıl kontrol edebileceğimizi öğretmez. Aslında düşüncelerimizi kontrol edebilmek, hayatımızı istediğimiz gibi yaşayabilmemizin en temel unsurudur ve okullarda öğretilmesi gereken başlıca derslerden biri olmalıdır. Kişisel gelişim ve psikoloji, günümüzde düşüncelerimizin sorumluluğunu almak üzerine yoğunlaşmakta, dünyanın dört bir yanında psikoloji dernekleri tarafından bu konuda seminerler düzenlenmektedir.

Olumsuz düşünceler, hayatımızın motivasyonunu düşürerek bizi olumsuz olaylara açık hale getirir. Aklınızdan geçen düşüncelere dikkat etmeye başladığınızda, gün içinde aslında ne kadar çok olumsuz düşünce ürettiğinizin de farkına varmaya başlarsınız. Kişisel gelişim uzmanlarına göre olumsuz düşünceleri tespit etmek ve olumsuz düşünmenin verdiği zararları fark etmek, düşüncelerin sorumluluğunu almaya başlamanın ilk adımıdır. Düşüncelerinizin sorumluluğunu almaya başladığınızda ise aklınıza geliveren olumsuz bir düşünceyi, pozitif düşünce ile değiştirerek hayatta daha pozitif ve üretken olabilirsiniz.

2. Olumlu Düşünmek için Plan yapmak

Kişisel gelişim ve psikoloji uzmanlarına göre aklımıza gelen birçok düşünce, bilinçaltımızdan kaynaklanmaktadır. Olumlu düşünmek için plan yapmaya karar verdiğinizde bilinçaltınız size şiddetle karşı çıkacak, siz olumlu düşündükçe geçmişte yaşadığınız tecrübeleri size hatırlatarak olumsuz düşüncelerin haklılığını savunmaya çalışacaktır. Aklınıza gelen her olumsuz düşünce sonrasında yılmadan, bu düşünceyi pozitif düşünce ile değiştirmeye devam ettiğinizde bir süre sonra bilinçaltınız, sizin bu yeni pozitif düşünce sürecinize boyun eğecek ve hayatınız geçmişte hiç olmadığı kadar kolaylaşacaktır.

3. Negatif İnsanlardan Kaçmayın

Günümüzde, kişisel gelişim kitaplarında ve psikoloji seminerlerinde “negatif insanlardan uzak durun” anlayışı hâkimdir. Ancak, bu düşünce tarzının kendisi bile aslında tamamen negatiftir. Negatif insanlardan kaçmaya çalıştığınızda negatif bir insana dönüşmeye başlarsınız. Negatif ve olumsuz düşünen insanlardan kaçmayın. Olumsuz düşünen insanların bilinçaltı, onları negatif düşünmeye ve davranmaya yönlendirdiği için o şekilde düşünmekte ve davranmaktadırlar. Siz, bu insanlardan kaçmayıp onlara gerçek bir “olumlu düşünen insan” örneği olduğunuzda, onlar da yavaş yavaş size uyarak değişmeye başlayacaklardır.

4. Düşüncelerinizi Yazın

Kişisel gelişim uzmanlarına göre olumlu düşünmek için en etkili yöntemlerden biri, düşünceleri yazıya dökmektir. Gün sona erdiğinde gün içinde aklınıza gelen her düşünceyi yazmaya çalışın. Bunun için bir düşünce günlüğü oluşturabilirsiniz. Düşünceleri yazmak, onlarla yüzleşmenin en iyi yoludur. Düşüncelerimizle yüzleştikçe onları daha kolay dönüştürebiliriz. Zaman geçtikçe yazdığımız düşüncelerin olumsuzdan olumluya doğru seyrini net bir biçimde izleyebilir, olumsuz olanları pozitif düşünce ile değiştirebiliriz.

5. Anı yaşayın.

Geleceği çok fazla düşünerek analiz etmeye çalıştığımızda daha fazla olumsuz düşünce üretmeye başlarız. Biz, ne kadar çok düşünürsek, bilinçaltımız da bize geçmişte olan olayları, özellikle de negatif olayları hatırlatacak, bu da motivasyonumuzun düşmesine neden olacaktır.

Anı yaşadığımızda ise iyi ve kötü olgusu ortadan kalkar. Anda, her şey olduğu gibidir. Doğa yürüyüşleri ve spor, anı yaşamanın en etkili araçlarıdır. Anı yaşamak için mümkün olduğunca doğaya çıkın, yürüyüş yapın, ağaçlara ve bitkilere dokunun. Anı yaşamaya başladığınızda, olumlu düşünmek, kendiliğinden oluşan bir sürece dönüşecektir.