arama

Şifrenizin Ne Kadar Sürede Kırılır

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin admin

Şifrenizin Ne Kadar Sürede Kırılabileceğini Öğrenin

Şifrenizin Ne Kadar Sürede Kırılır, Herkes akılda kalması için basit şifreler kullanır. Peki bunun size bir yararı var mı? Kesinlikle hayır. Şifreniz ne kadar karmaşık ve zor olursa hacklenme, yani şifrenizin çalınması o kadar zor olur.

Günlük hayatımız şifreler önemli yer tutuyor. Neredeyse hayatımızın her yerinden bir şifre kullanmaya başladık. Bilgisayar, internet bankacılığı, sosyal medya, forum türü birçok internet sitesinde kimliğimizi doğrulamak için şifrelerden yararlanıyoruz.

Ama ne yazıkki; kullandığımız şifreler kötü niyetli kişiler, brute force attack (deneme yanılma) yöntemi ile bu hayati önem taşıyan şifrelerimizi kırabiliyorlar. Sosyal medya hesaplarınızdan birinin şifresinin kırıldığını bir düşünün… Hesabınız da yapılacak olan yasadışı eylemler başınıza dert açabilir veya en iyi ihtimalle arkadaşlarınızdan özür dilemek durumunda kalabilirsiniz.

Her şifrenin kırılma olasılığı olsada bu olasılığını düşürmek, şifrenizin uzunluğuna, içerdiği karakterlere gibi bazı etkenlere bağlı.

How Secure Is My Password isimli bir internet sitesi ile, şifrelerinizin ne kadar sürede kırılabeceğini gösterme de size yardımcı oluyor. Bu internet sitesini kullanarak şifrelerinizin ne kadar güvenli olduğunu öğrenip gereken değişiklikleri yapabilirsiniz.