arama

Tembellik ve Erteleme Hastalığını Tamamen Yok Etmenin Tek Yolu

Bu günkü kitabımız Brian Tracy’nin ‘Bahane Yok - Kendi kendine disiplinin gücü’ adli kitabı. Büyük bir motivasyon ve heyecanla bir şey üzerinde çalışmak için ideal şartların oluşması tabiki de çok güzel. Keşke, işimizi yaparken önümüze hiçbir engel çıkmasa. Fakat, hayatta hiçbir başarı çok rahat bir şekilde elde edilmez. Dikkat ettiyseniz, bizim için en yararlı olan işlerin büyük çoğunluğu hep sıkıcı ve yorucu işlerdir.
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin admin

Bu günkü kitabımız Brian Tracy’nin ‘Bahane Yok – Kendi kendine disiplinin gücü’ adli kitabı.

Büyük bir motivasyon ve heyecanla bir şey üzerinde çalışmak için ideal şartların oluşması tabiki de çok güzel. Keşke, işimizi yaparken önümüze hiçbir engel çıkmasa. Fakat, hayatta hiçbir başarı çok rahat bir şekilde elde edilmez. Dikkat ettiyseniz, bizim için en yararlı olan işlerin büyük çoğunluğu hep sıkıcı ve yorucu işlerdir.

Sıkıcı bir işi erteleyerek, onu yapmak için heves ve enerjimizin gelmesini beklersek sadece kendimizi kandırmış oluruz. Çünkü büyük ihtimalle, o heves hiç bir zaman gelmeyecek ve böyle devam ederse de, biz hiç bir zaman amaçlarımıza ulaşamayacagiz. Üstüne bir de o işler beynimizde ağır bir yüke dönüşüp ekstra stres yaratacak. Bu yüzden, bir işi ne kadar ertelersek, o iş bize sanki 10 kat ağır bir iş yapıyormuşuz gibi gelmeye baslar ve bizim için büyük bir eziyete donusur. Kisacasi simdi yapmaniz gereken bir işiniz varsa, onu ya şimdi yapmalısınız, ya da hiçbir zaman. Bunu unutmayın; Başarı elde etmek için zahmet çekmeliyiz, enerji harcamalıyız ki, bu enerji bize başarı şeklinde geri dönsün.

Motivasyonumuz olmadan kendimizi bir işi yapmaya zorlamamıza öz disiplin denir. Öz disiplin bir kasa benzer, ona sürekli egzersiz yaptırmamız lazım. Egzersiz yaptıkca o da gelişir ve bir süre sonra daha ağır ve sıkıcı işleri, hic içimizden gelmese de yapmaya başlarız. Tembel olmayan, çalışkan ve başarılı insanların en büyük meziyeti öz disiplinlerinin diğer insanlardan daha güçlü olması ve uzun yıllar çalışarak onu daha da iyi seviyeye getirmeleri.

Öz disiplini geliştirmenin tek yolu kendimiz için bir hedef koyarak kendimizi zorlamamızdır. Mesela diyelim ki, her sabah erken uyanmak için 15 defa her 2 dakikada bir çalacak şekilde alarmı ayarlamak yerine, yalnız bir kez çalacak şekilde alarmı ayarlayıp, alarm çalar çalmaz da yatakta oyalanmadan hemen kalkacağımıza dair kendimize söz verebiliriz.

2-3 hafta bunu devamlı olarak yaptıktan sonra daha zor şeylere, mesela, 1 ay içinde çok sevdiğimiz fakat bizim için zararlı herhangi bir tatlı veya yemekten uzak durmaya kendimizi zorlayabiliriz. Bu şekilde her defasında sabah kalktığımızda soğuk duş almak gibi biraz daha zor şeyleri yapmaya kendimizi zorlarsak öz disiplinimiz geliştikce sigarayı birakmak için bile bu yöntemi uygulayabiliriz. Öz disiplinimizi bu şekilde geliştirdikçe bizim için sıkıcı işleri yapmak artık heves ve motivasyonumuza bağlı olmayacaktır.

Bu yolla işlerimize duygularımızla değil, mantığımızla yaklaşmis oluruz ve onları zamanında başlayıp zamaninda bitirmeyi öğreniriz. Böylece her gün meditasyon yapmaya, spor yapmaya, ya da dindar biriysek günlük ibadetlerimizi yapmaya engel olan tembellik duygumuzun da üstesinden gelebiliriz.