arama

WordPress Beyaz Sayfa Sorunu ve Çözüm Yöntemleri

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin admin

WordPress Beyaz Sayfa Sorunu ve Çözümü; Uzun süre wordpress kullanmışsanız eğer kesinlikle beyaz sayfa sorununa denk gelmişsinizdir.İşin ilginç tarafı bu hatanın çok fazla nedenlerden oluşuyor olması.Benim başıma geldi.İnternette bütün kaynakları aradım hemen hemen hepsinini denemedim ama hiçbiri sorun vermedi.Benim sitemde oluşan sorun.wp-config.php dosyasının karakter kodlamasından dolayı oluşmuş.

Şimdi gelelim bu hatanın nelerden kaynaklanabileceği…
Beyaz sayfa hatası genellikle bu  sorunlardan dolayı oluşmaktadır. Yapmanız gerekenler sırayla aşağıda verdiğimiz yöntemleri sırayla denemek.

1. Eklentiler Uyumsuzluğu
2. Dosyalar Üzerinde Yaptığınız Değişiklikler(wp-config.php hatası.)
3. Temanızdan Kaynaklanan Sorun
4. Memory (bellek) Limitinin Aşılması
5. WordPress Beyaz Sayfa Hata Kayıtlarını Kontrol Etmek

Başlamadan Önce Neler Gerekli

WordPress yönetici alanına erişim
Hosting kontrol panelinize veya FTP‘ye erişim.

Önemli Not : Web sitenizin tam yedeğini mutlaka alın.

 

1. Eklentiler Uyumsuzluğu

Kurduğunuz eklentilerin uyumsuzluğundan dolayı beyaz sayfa sorunu ile karşılaşıyor olabilirsiniz.Bunun için eklentilerin hepsini pasifleştirmemiz gerekiyor.Bunun yaptıktan sonra sitemizi kontrol ediyoruz eğer sorun çözülmüşse,sorunu çıkaran eklentiyi bulmak için sırayla eklentileri deneyerek sorun çıkaranı bulup kaldırmamız gerekiyor.

Yapmanız gereken;

FTP sunucunuza giriş yapın ve public_html/wp-content klasörü içindeki plugins klasörünün adını değiştirmeniz
yeterlidir.(Örn; plugins-yedek) olarak değiştirebilirsiniz. Bu yalnızca WordPress’in eklenti klasörünün olmadığını ve dolayısıyla hiçbir eklentinin olmadığını zannetmesi için bir yöntemdir.

Şimdi sitenizi kontrol edin.Eğer sorun düzeldiyse, işiniz sorun çıkaran eklentiyi bulmak. Eklentileri tek tek akitfleştirin.Her aktifleştirmeden sonra sitenizi kontrol edin.

Tüm eklentileri denediniz ve hala beyaz sayfa hatası almaya devam ediyorsanız bir sonraki yönteme geçin.

 

2. Dosyalar Üzerinde Yaptığınız Değişiklikler(wp-config.php hatası.)

Dosyalarınız üzerinde yaptığınız değişiklikler beyaz sayfa sorunu almanıza neden olabilir. wp-config.php üzerinde yaptığınız boşluk hataları dahil bu sorunu almanızı sağlar.

wp-config.php dosyasını indirerek notepad++ benzeri bir metin editörü ile açıp UTF-8 BOOMSUZ , UTF-8 ve ANSI olarak kaydedip tekrar yükleyebilirsiniz.Tersinide yapabilirsiniz.UTF-8 işaretli ise UTF-8 BOOMSUZ yapabilirsiniz.

WordPress admin paneli beyaz sayfa sorunu ile karşılaşırsanız bunu içinde wp-includes klasöründe pluggable.php bir editör programı yardımıyla yada notepad++ aracılığıyla açın
?php tagının hemen altına gelecek şekilde ob_start(); kodunu yazıp ardından kaydettikten sonra dosyamızı tekrar bulunduğu dizine tekrar üzerine yazdırıp atıyoruz böylece uyumsuz eklentiler veya tema functionslarında kullanınlan sorunlu kodlamaları fixleyip beyaz sayfa sorunundan kurtuluyoruz.

 

3. Temanızdan Kaynaklanan Sorunlar

Sorun temanızdan kaynaklanıyor olabilir.Temanız wordpress sürüm’ünüz ile uyum sağlayamayabilir ve hatalara neden olabilir.Yapmanız gereken temanızı pasif hale getirmek. wp-content/themes/ klasörü içindeki tema adınızı değiştirin (Örn; tema ismi ornektema ise siz ornektemaydek yapabilirsiniz.) Bunu yaptıktan sonra temanız otomatik olarak wordpress orjinal temasına geçecektir. Sorunuzu tekrar kontrol edin.Eğer beyaz sayfa sorunu devam ediyorsa tema kaynaklı değildir.

 

4. Memory (bellek) limitinin Aşılması

Eğer sitenizin yeterli belleği yoksa beyaz sayfanın oluşması, olası sebeplerden biri olabilir. Bunu düzeltmek için yapmanız gerekenler;
FTP istemcisini açın ve FTP sunucusuna bağlanın. Ardından, public_html klasörünü açın ve wp-config.php dosyasını bulun.
Üzerine sağ tıklayıp dosyayı düzenlemeyi seçin.
Dosya varsayılan metin düzenleyicisinde açılacaktır. Ana PHP etiketleri içine aşağıdaki kod satırını ekleyin:
define(‘WP_MEMORY_LIMIT’,’64m’);
Dosyayı kaydedin ve kapatın. FileZilla FTP istemcisi değişen dosyayı sunucuya yükleyecektir.
Web sitenizi kontrol edin ve bunun hatayı düzeltip düzeltmediğine bakın.

 

Ayrıca, hosting sağlayıcınızın sunucu tarafında düşük PHP bellek limiti ayarlamış olması da olasıdır.

Bu yaptığınız yöntemlerin hiçbiri işe yaramayısa host sağlayıcınızda iletişime geçme zamanı gelmiştir. Host sağlayıcınza sorunuzu iletin ve php bellek limitini arttırmayı talep edebilirsiniz. Paylaşımlı hosting planlarında en çok görülen, hizmet sağlayıcınızın ayarladığı düşük bellek limiti.

Bazı hosting hizmet sağlayıcıları PHP bellek sınırlarını doğrudan arttırmanıza izin vermez, böyle bir durumda hizmet aldığınız servis sağlayıcının destek ekibi ile iletişime geçerek bu değişikliği sizin için yapmalarını isteyebilirsiniz.

5.WordPress Beyaz Sayfa Hata Kayıtlarını Kontrol Etmek

WordPress debug fonksiyonun yardımı ile hataları ekrana yazdırabilirsiniz. Bu fonksiyonu aktifleştirmek için aşağıdaki adımları takip edin:

  1. FTP sunucusuna bağlanın ve düzenlemek için wp-config.php dosyasını açın.
  2. Şimdi WP_DEBUG değerini arayın ve false‘ı true olarak değiştirin:
    define(‘WP_DEBUG’, true);
  3. Eklendiğinde, WordPress beyaz sayfa artık uyarıları ve hataları göstermeye başlayacaktır. Bu hatalar sorunun nerede olduğunu anlamanıza yardımcı olacaktır.