arama

WordPress İçerik Aktarma Sorunu (import) Hatası Çözümü

WordPress için gelişmiş bir tema satın aldığınızda temayı kullanmayı öğrenmek ve içeriğin düzenini dünya gözüyle görmek adına en kolay yöntem o temanın demo içeriğini kendi WordPress sitemize import etmektir. Tabii bu işlem yeni kurulmuş yani sıfır WordPress siteleri için geçerlidir.
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin admin

WordPress için gelişmiş bir tema satın aldığınızda temayı kullanmayı öğrenmek ve içeriğin düzenini dünya gözüyle görmek adına en kolay yöntem o temanın demo içeriğini kendi WordPress sitemize import etmektir. Tabii bu işlem yeni kurulmuş yani sıfır WordPress siteleri için geçerlidir. Hali hazırda birçok içerik barındıran bir internet sitesi için demo içerik aktarmak -import etmek- mantıklı olmayacaktır.

İçerik aktarma (demo content import) yaparken normal olarak Site/Admin Panel /Araçlar /İçe Aktar yolunu izleriz. Devamında WordPress seçimini yaparak Import eklentisini yükler ve aktifleştiririz. Buraya kadar her şey iyi ve güzel gidiyordur. Sorun yoktur. Sonrasında da genellikle problem çıkmaz. Ancak bazı durumlarda import/içe aktarma işlemi yapılırken hata alınmakta ya da çoğunlukla Internal Server Error (500) hatası ile karşı karşıya kalınabilmektedir.

WordPress Import Demo Content

Eğer demo içerik dosyamız 2MB ‘ın üzerinde ise çoğunlukla bu hatalar ile karşılaşa bilmekteyiz. Hatta aktaracağımız içerik dosyası küçük dahi olsa bu ve benzeri hataları alabiliyoruz. Böyle durumlarda sorunu çözmek, zaman aşımı, Internal Server Error gibi hatalar almamak için Plesk panelde PHP Ayarları üzerinde yapmamız gerekenlere bakalım.

Öncelikle Plesk Konrol Panelimize giriş yapıyoruz. Daha sonra sol tarafta bulunan Abonelik menüsüne geçiyoruz. Hemen sonra Abonelik altında alan adımızın yanından Barındırmayı Yönetin ‘e tıklıyoruz. Gelen ekranda alan adımızın üzerine tıklayarak ayarların olduğu alana giriyoruz. Burada yapmamız gereken PHP Ayarları içine girerek bir kaç değeri değiştirmek olacak.

Plesk Panel Abonelik Plesk PHP Admin

Şimdi gelelim PHP Ayarları altında yapacaklarımıza :

1. Önce gelen ayarlar içinde Memory Limit ve Maximum Execution Time değerlerini varsayılan olmaktan çıkarıp elle giriyoruz.

Max Execution Time

2. Yine hemen alt tarafta Post Maximum Size ve Upload Maximum File Size ayarlarını aşağıdaki şekilde değiştiriyoruz.

Post Max Size

Bu ayarları yaptıktan sonra sayfanın en altından Kaydet/Tamam diyerek çıkıyoruz. Daha sonra tekrar wordpress internet sitemize yönetici paneline girerek Import Demo Content / İçe Aktarma Dosyamızı seçerek onaylıyoruz. Sorunsuz bir şekilde demo içeriği aktarmış olduk.

Plesk panel kullanmıyor olsanız da bu mantıktan yola çıkarak sorunu/hatayı çözebilir ve Import dosyasını içeri aktarabilirsiniz.