arama

WordPress Resim Optimizasyonu

Site açılış hızına en çok etki eden faktörlerden biri hatta belkide en çok etki edeni resimlerin boyutudur. Site açılış hızı SEO’da temel kriterlerden biridir. Arama motorlarında web sitemizi üstlere çıkarmak için sayfa açılış hızının önemi büyüktür.
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin admin

Site açılış hızına en çok etki eden faktörlerden biri hatta belkide en çok etki edeni resimlerin boyutudur. Site açılış hızı SEO’da temel kriterlerden biridir. Arama motorlarında web sitemizi üstlere çıkarmak için sayfa açılış hızının önemi büyüktür. Bunu ispatlamak ve WordPress resim optimizasyonunun önemini daha iyi kavramak için Dünya’nın en iyi SEO araçlarından biri olan Ahrefs’in yayınladığı aşağıdaki grafiğe bir göz atalım.

Sayfa açılış hızlarının sıralamaya etkisini gözler önüne seren yukarıdaki resmi açıklayalım. Resimde Google’da ilk 10’da çıkan web sitelerin ortalama sayfa açılış hızları verilmiştir. Gördüğümüz gibi ilk sırada çıkanlar ortalama diğer sayfalardan daha hızlı açılıyor. 10. sırada çıkan web siteler ise diğerlerinden daha geç açılıyor. Arada kalanlar ise bir iki istisna hariç açılış hızlarınna göre küçükten büyüğe sıralanmış gözükmekte. Buradan çıkaracağımız sonuç sayfa açılış hızını azaltmak = Arama motorlarında üst sıralara çıkmak.

WordPress Resim Optimizasyonu

Yukarıdaki grafikten de anladığımız üzere sayfa açılış hızının sıralamaya etkisi büyüktür. Sayfa açılış hızını azaltmak için yapılacak en iyi işlerden biride resim optimizasyonudur. WordPress’te resim optimizasyonu işlemini birazdan göstereceğim 2 adet eklentiden herhangi birini kullanarak kolayca yapabilirsiniz.

WordPress Resim Optimizasyon Eklentisi

WordPress resim optimizasyonu için sizlere 2 adet eklenti tanıtacağım. Resim optimizasyonu için ilk tanıtacağım eklenti benimde şu anda kullandığım WP Smush eklentisi.

Adım – 1 İlk önce Yeni Eklenti Ekle kısmına aşağıdaki resimdeki gibi WP Smush yazıp kırmızı dikdörtgen ile işaretlediğim WP Smush – Image Optimization adlı resim optimizasyon eklentisini yükleyin.

Adım – 2 Daha sonra Ortam > WP Smush yolunu takip edin. Açılan ekranda aşağıda sol tarafta dikdörtgen kutu içerisine aldığım kısımda “Bulk Smash Now” butonuna tıklayın. Ben daha önceden optimize ettiğim için “Bütün resimleriniz başarıyla sıkıştırıldı.” bildirisi alıyorum. Sağ tarafta ise optimize edilen resimlerimin sayısı (224) ve toplamda kazanılan alan (6,6 MB) görebilirsiniz.

Adım – 3 “Bulk Smash Now” butonuna tıkladıktan sonra yaklaşık her 100 resim için 10-15 dakika sürede sıkıştırma işlemi gerçekleşir. Buradan sonra sizde yukarıdaki resimdeki gibi “All images are smushed and up to date” bildirisi aldıysanız resim optimizasyon işlemi tamamlanmış demektir.

EWW Image Optimizer Resim Optimizasyon Eklentisi

Şimdide bir başka wordpress resim optimizasyon eklentisi olan EWWW Image Optimizer adlı eklentiyi tanıyalım. Bu eklentinin diğer eklentiye göre bir artısı daha var. EWWW Image Optimizer eklentisi sayesinde sadece ortam kısmındaki resimleri optimize etmekle kalmaz aynı zamanda tema resimleri, BuddyPress, WP Symposium ve ayarlar sayfasındaki seçtiğimiz klasörlerdeki resim dosyalarını da optimize eder. Hemen EWWW Image Optimizer eklentisinin kullanımına bir göz atalım.

Adım – 1 Yeni eklenti ekle kısmından “EWW Image Optimizer” yazarak dikdörtgen kutu içerisine aldığım eklentiyi kurun.

Adım – 2 Daha sonra Ortam > Toplu Optimizasyon yolunu takip edin. Karşınıza gelen ekranda yeşil kutu içerisine aldığım “Optimizasyonu Başlat” butonuna tıklayarak ortam kısmındaki bütün resimleri optimize edebilirsiniz. Ayrıca yukarıda baksettiğim tema resimleri, BuddyPress, WP Symposium ve ayarlar sayfasındaki seçtiğimiz klasörlerdeki resim dosyalarını da optimize etmek için mavi kutu içerisine aldığım “Tara ve Optimize Et” butonuna tıklayın.

Resimlerle İlgili SEO Önerileri

WordPress resim optimizasyon işleminden sonra şimdi de resimlerle ilgili tek başlarına çok ciddi bir katkı sağlamasalarda hepsini uyguladığınız takdirde kesinlikle sonuç alacağınız bir kaç SEO ipucu verelim.

İpucu 1: Resimlerinizin Alt etiketlerinde mutlaka ama mutlaka anahtar kelime geçirin.

Resimlerin alt etiketlerinde anahtar kelime geçirmek arama motorlarının yazdığınız onu ile ilgili resimler paylaştığınızı anlamasını sağlayacaktır. Bu da arama motorlarıda sıralamanızın artmasına katkı sağlayacaktır. Unutmayın sadece resim paylaşmak yetmez. Arama motorlarının o resmin konu ile ilgili olduğunu anlamasını sağlamanız gerekir!

İpucu 2: Resimlerinize width ve height kodlarıyla genişlik ve yükseklik ayarı eklemeyi unutmayın!

İpucu 3: Resim dosyanıza anahtar kelime içeren isim verin!

Birçok kişinin yaptığı büyük bir yanlışta resim dosyalarına isim vermemektir. Alt etiketinin yanında resim eklediğiniz zaman kod kısmından resmin kaynağına baktığınızda resim dosyasının adınında bulunduğunu görürsünüz. Örnek olarak birçok kişi bir ekran görüntüsü paylaştığında bunu Ekran Görüntüsü(123) şeklinde siteye yükler. Resimlerinizi bu şekilde değilde anahtar kelime içeren düzgün bir isimle eklediğinizde arama motorlarına resmin konusuyla ilgili alt etiketinin yanında yeni bir argüman daha sunmuş olursunuz. Bu da tabiki sıralamamıza olumlu etki edecektir.